تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن چیست؟

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک، هر دو روش‌هایی نوین برای لاغری هستند. در عین حال که شباهت‌هایی دارند، از تفاوت‌هایی نیز برخوردار می‌باشند. افرادی که از چاقی رنج می‌برند و داوطلب این روش‌ها هستند، بهتر است قبل از هرگونه اقدامی از تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن آگاهی پیدا کنند. در ادامه به معرفی هر یک از این روش‌ها و مقایسه آنها با یکدیگر می‌‌پردازیم. با ما همراه باشید.

عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک چه شباهت‌هایی دارد؟

در سال‌های اخیر استفاده از روش‌های نوین و زودبازده همچون عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک محبوبیت زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است. در هر دو این روش‌‌ها، چربی‌های اضافه در نواحی شکم، پهلوها و باسن و ران‌ها مورد هدف قرار می‌گیرد. در نهایت با حذف چربی‌های اضافی در عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک، فرد به اندام ایده‌آل خود می‌رسد. به طور خلاصه می‌توان گفت که شباهت عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک در این است که چربی‌هایی که در زیر پوست تجمع یافته‌اند را حذف می‌کند اما اگر در هر دو روش عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک، بیمار از شر چربی‌ها راحت می‌شود پس تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در چیست؟

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک در روش حذف چربی‌ها و همچنین سرنوشت آنها است. مدل چربی زدایی در عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک متفاوت است. لیپوساکشن همانطور که از اسم آن مشخص است، عملی است که چربی‌ها در آن، ساکشن می‌شوند. به این ترتیب سلول‌‌های چربی می‌سوزند و چربی‌های زیر پوست در طی عمل، از بین می‌روند. سپس سلول‌های از بین رفته توسط فرایند مکش، از بدن خارج می‌‌گردد اما لیپوماتیک، روشی است که در آن، سلول‌های چربی از بین نمی‌روند. بلکه به حیات خود ادامه می‌دهند اما از شکم و پهلوها خارج شده و جراح می‌تواند آنها را به نواحی دیگر منتقل کند. به همین خاطر به عمل لیپوماتیک، «عمل انتقال چربی» نیز گفته می‌شود.

از دیگر موارد تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک می‌توان به نحوه عملکرد جراح در اتاق عمل اشاره کرد. عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک از نظر قدمت نیز متفاوت هستند. روش لیپوساکشن نسبت به لیپوماتیک، قدمت بیشتری دارد. در طی این  عمل، جراح، ابتدا چربی‌های زیر پوستی را می‌سوزاند و سپس لایه‌های چربی مرده را از بدن جدا می‌کند. از آنجایی که حذف چربی‌ها در این روش تماما به عملکرد فیزیکی جراح بستگی دارد، ریسک عمل اندکی بالاست. چرا که عمل لیپوساکشن ممکن است چند ساعتی به طول بینجامد. و در تمام طول عمل، جراح با کمک وارد آوردن فشار فیزیکی، به جداسازی چربی‌ها به صورت لایه به لایه می‌پردازد. به همین خاطر، خستگی پزشک جراح ممکن است باعث افت دقت وی شود و روند عمل را اندکی دشوار سازد.

اصلی ترین تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک

فرق بین لیپوماتیک و لیپوساکشن

تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک در استفاده از لوله کانولا برای لیپوماتیک است. در جراحی لیپوماتیک، متخصص جراحی، با ایجاد چند سوراخ ریز، لوله‌ای به نام کانولا را وارد بدن بیمار می‌کند. از طریق این لوله، امواج اولتراسوند در همه جهات به سلول‌های چربی برخورد می‌کند. در نتیجه‌ی برخورد این امواج به Fat cells، سلول‌ها به حالت مایع، تغییر فاز می‌دهند. حالا سلول‌هایی که مایع و به اصطلاح، آبکی شده‌اند از طریق لوله‌ها به آرامی از بدن خارج می‌شوند. ریسک این عمل به خاطر روش انجام آن، نسبت به لیپوساکشن پایین‌تر است. از طرفی دردسرهای سوزاندن چربی‌ها را به دنبال ندارد. در این روش به اندام‌های داخلی بدن آسیبی نمی‌رسد. چرا که جراحی در زیر پوست انجام می‌گردد.

اصلی ترین تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک چیست؟

اصلی‌‌ترین تفاوت لیپوساکشن و لیپوماتیک در استفاده از چربی ‌ها پس از جداسازی آنهاست. در عمل لیپوماتیک، بیمار می‌تواند انتخاب کند که چربی‌های خارج شده از شکم و پهلوها به کدام قسمت از بدن او تزریق شود. البته این مورد الزامی نیست و با توجه به وضعیت هر بیمار متفاوت است. اما معمولا بسیاری از بیماران خانم، به انتخاب خود، این چربی‌ها را به باسن و سینه‌ها انتقال می‌دهند.

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در عوارض بعد از عمل

تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در عوارض بعد از عمل، به موارد محدودی خلاصه می‌شود. چرا که عوارضی همچون التهاب و تورم، کبودی، آسیب دیدن رگ‌ها و حساسیت به مواد داروهای بیهوشی، متداول‌ترین موارد برای هر دو روش هستند اما با توجه به اینکه در بسیاری از سوژه‌های لیپوماتیک، چربی‌ها به درخواست بیمار به نواحی دیگری تزریق می‌شود، احتمال اینکه عوارض در برخی موارد خاص، سنگین‌تر باشد نیز بالاتر است. البته به طور کلی، یک تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن در میزان تهاجمی بودن این روش‌هاست. اگرچه که عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک، هر دو، روش‌‌هایی تهاجمی به شمار می‌روند، اما میزان تهاجمی بودن لیپوماتیک کمتر است. با توجه به این موضوع، می‌توان گفت که عوارض این عمل نیز کمتر می‌باشد. به عنوان مثال، کبودی و تورم و التهاب در سوژه‌های لیپوماتیک کمتر از لیپوساکشن می‌باشد. اما میزان عوارض هر عمل تا اندازه زیادی به جراح متخصص بستگی دارد. به همین خاطر قبل از اقدام برای عمل، به طور کامل و جامع درباره پزشکان مختلف تحقیق کرده و سابقه فعالیت آنها را بررسی کنید.

پزشکان کدام روش را پیشنهاد میکنند

پزشکان کدام روش را پیشنهاد می‌کنند؟

اول از همه باید بدانید که نمی‌توان یکی از دو عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک را به همه پیشنهاد کرد. زیرا پزشکان با توجه به وضعیت بدنی هر فرد، سوابق پزشکی او و همچنین با درنظر گرفتن اندام ایده‌آل وی، یکی از این دو روش را به او پیشنهاد می‌‌کنند اما با توجه به تفاوت لیپوماتیک و لیپوساکشن، معمولا روش لیپوماتیک برای بانوان کاربرد بیشتری دارد. این در حالی است که برای آقایان، بیشتر روش لیپوساکشن پیشنهاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره (کلیک کنید)